Adipex – Porady, skutki uboczne, stosowanie i gdzie kupić?

Ostatnio dostaję od Was wiele zapytań odnośnie do Adipexu. Pytacie nie tylko o możliwość jego zakupu, ale również o działania niepożądane, sposób zażywania itp. więc postanowiłam zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu.

Przede wszystkim — Adipex nie jest dostępny w Polsce. Jest to spowodowane zaleceniem Komisji Europejskiej z 2000 roku odnośnie do wycofania z rynku wszelkich leków hamujących łaknienie i działających ośrodkowo ze względu na doniesienia o poważnych działaniach niepożądanych. Podobnie postąpiono np. w USA.
Jednak decyzja KE nie została podtrzymana przez Trybunał Europejski, więc tylko niektóre kraje UE (w tym Polska) wycofały leki zawierające fenterminę, a więc m.in. Adipex Retard.

Jak pisałam wyżej, nie wszystkie kraje UE zastosowały się do rekomendacji, więc np. w Czechach Adipex Retard jest bez większego problemu dostępny w aptekach. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, iż jest on na receptę, więc nie możemy go sobie kupić ot tak, jak np. Aspirynę.
Jeśli chodzi o koszt, to 30 tabl. kosztuje w zależności od apteki (cena Adipexu nie jest w Czechach regulowana) ok. 320-350 , natomiast 100 tabl. ok. 900-950 . Wg obecnego kursu CZK/PLN jest to ok. 53-57 zł za 30 tabl. i ok. 150-160 zł za 100 tabl.

Wiem, że w internecie często znajdują się (nielegalnie) ogłoszenia o sprzedaży tego leku i to po cenach znacznie wyższych. Pamiętajcie jednak, że Adipex zawiera w swoim składzie fenterminę — pochodną amfetaminy, zaliczaną do grupy niebezpiecznych substancji odurzających. Chyba nie wszyscy zdają sobie niestety z tego sprawę, skąd wynika powszechne zainteresowanie tym preparatem. Tak naprawdę jakiekolwiek próby dystrybucji tego leku na polskim rynku są niedozwolone i wszelakie próby handlu wiązać się będą z konsekwencjami karnymi, o czym należy pamiętać.
Nie jest to lek obojętny dla zdrowia i na pewno nie jest to lek dla każdego, a wiele osób nie zdaje sobie z tego zupełnie sprawy i traktuje Adipex jak cudowny środek na odchudzanie.
Sama otrzymuję od Was droga mailową mnóstwo pytań, jak zdobyć Adipex, czy potrzebna jest recepta itp., dlatego postanowiłam ku przestrodze napisać ten artykuł i zebrać podstawowe informacje zawarte w czeskiej ulotce Adipexu w całość.

Przeznaczenie:
Adipex Retard jest przeznaczony dla osób o BMI (Body Mass Index) > 30, jako wspomagający dietę (o ile sama dieta nie jest w stanie obniżyć masy ciała).
Warto jednak tutaj wspomnieć, iż w czeskiej ulotce występuje uwaga, iż wykazano jedynie krótkoterminową skuteczność leku w obniżaniu masy ciała.

BMI obliczamy, dzieląc wagę ciała [kg] przez wzrost wyrażony w [m], który powinien być podniesiony do kwadratu.

To jest jedyne wskazanie do jego stosowania. Przypuszczam, że większość osób, które do mnie piszą, chce jak najmniejszym kosztem zrzucić kilka — kilkanaście kilogramów. Nie tędy jednak droga. Polecam zamiast Adipexu codzienną aktywność fizyczną i dietę;) efekt na pewno będzie.

Przeciwskazania:
– nadwrażliwość na fenterminę lub inne substancje występujące w leku,
– nadwrażliwość na orzeszki ziemne lub soję,
– nadciśnienie płucne, nadciśnienie tętnicze i inne problemy układu krążenia występujące obecnie lub w przeszłości,
– nadczynność tarczycy, guz chromochłonny, jaskra, gruczolak prostaty, niewydolność nerek,
– zaburzenia psychiczne (również anoreksja i depresja) występująca obecnie lub w przeszłości,
– skłonność do uzależnienia od narkotyków lub alkoholu,
– nietolerancja fruktozy,
– nie należy go stosować dla dzieci poniżej 12 roku życia oraz osób starszych, mających więcej niż 65 lat.

Działania niepożądane:
– u niektórych pacjentów wykazano poważne, często śmiertelne, nadciśnienie płucne, zwłaszcza w przypadku przyjmowania leku dłużej niż 3 miesiące,
– u niektórych pacjentów wykazano przypadki chorób sercowo-naczyniowych i naczyniowo-mózgowych, zwłaszcza po znacznej utracie wagi,
– nasilenie duszności wysiłkowej,
– zaburzenia funkcji seksualnych,
– długotrwałe leczenie może powodować uzależnienie oraz choroby psychotyczne (np. depresje, nerwowość),
– szczególną ostrożność należy zalecić pacjentom z padaczką.

Stosowanie:
– jedna tabletka dziennie przy śniadaniu, należy ją popić dużą ilością płynu, nie rozgryzać. W uzasadnionych przypadkach na zalecenie lekarza można zwiększyć dawkę do 2 tabletek dziennie,
– długość kuracji trwa zazwyczaj 4-6 tygodni, nie powinna ona przekroczyć 3 miesięcy.

Podsumowując, lek jest dość kontrowersyjny i nie bez powodu KE wydała zalecenie dotyczące wycofania go ze sprzedaży. Nie eksperymentujcie ze swoim zdrowiem. Jeśli rzeczywiście macie problem z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała, polecam porady specjalisty np. jakiegoś dietetyka i (wiem, że się powtarzam) pamiętajcie, że ruch to zdrowie.

Dodaj komentarz